Włochy to dobrze znany wszystkim kraj. Każdy wie, że słynie z pizzy i makaronu, jest piękny, słoneczny, posiada masę zabytków i wspaniałych budowli, a Włosi są weseli, radośni i pomocni. Bez trudu wymienicie stolicę i kilka innych miast w Italii. Nawet Ci, którzy nie znają włoskiego potrafią powiedzieć ciao, cappuccino, pizzaper favore, grazie! Ale dzisiaj kilka ciekawostek, o których zapewne nie wiecie. Oto one:

 • Tonące w cieniu miasteczko
  Włochy słyną z tego, że są słoneczne… jednak nie całe! W północnych Włoszech, w Piemoncie istnieje miejscowość, do której przez 83 dni w okresie zimowym nie dochodzi światło słoneczne i tonie w ciągłym cieniu. Aby zaradzić temu problemowi na szczycie pobliskiej góry ustawiono specjalne lustro o wymiarach 5x8m, które doświetla miasteczko o nazwie Viganella.
 • Co łączy hymn Polski i Włoch?
  Czy wiecie jak brzmi włoski hymn narodowy? Napisał go Goffredo Mameli w 1847 roku. Podobnie jak w hymnie polskim znajduje się nawiązanie do Włoch („z ziemi włoskiej do Polski„), tak w ostatniej zwrotce hymnu włoskiego znaleźć można nawiązanie do ówczesnej sytuacji politycznej Polski – zaborów:

Già l’Aquila d’Austria
Le penne ha perdute.
Il sangue d’Italia,
Il sangue Polacco,
Bevé, col cosacco,
Ma il cor le bruciò.

Już austriacki orzeł
Stracił swe pióra
Krew włoską
Krew polską
Pił wraz z Kozakiem
Lecz wypaliła mu serce.

Pechowa trzynastka? Nie!
Jesteście przesądni? Uważacie, że trzynastka  jest pechowa? Włosi trzynastki wcale się nie boją, za to paniczny strach wzbudza w nich liczba 17. Wyjaśnienie jest proste – anagram liczby 17 w zapisie rzymskim to ‘vixi’ (czyt. wiksi) i znaczy ‘żyłem’, a skoro żyłem (czas przeszły), to już umarłem…

 • Nazwa najsłynniejszego deseru
  Tiramisu – chyba każdy miał okazję skosztować tego słynnego włoskiego deseru, mało kto jednak wie, że jego nazwa pochodzi od słów tirare czyli ciągnąć oraz su – w górę. Pyszne tiramisu ma bowiem jedno podstawowe zadanie: podnosić na duchu w trudnych chwilach.
 • Młodziutkie państwo
  Półwysep Apeniński może poszczycić się wielowiekową bogatą kulturą jednak formalnie Włochy jako kraj istnieją bardzo krótko – ich zjednoczenie miało miejsce zaledwie w 1861 roku. Jeśli szybko liczycie to już wiecie, że w tym roku państwo włoskie obchodzi 158 rocznicę swojego istnienia. Niewiele!
 • Włochy, a może Italia?
  Ciekawostką jest fakt, że w wielu językach europejskich nazwa tego państwa brzmi podobnie jak w języku włoskim: Italia,  a dla nas – Polaków to po prostu Włochy. Etymologia tego określenia wywodzi się z czasów słowiańskich. Na grunt polski nazwa ta  przyjęta została od Niemców, którzy wszystkie ludy celtyckie i romańskie nazywali Walahami. Wśród Słowian rozprzestrzeniła się nazwa „Wołch”, aż otrzymaliśmy wyraz używany do dziś, czyli „Włoch”.
 • Włoskie wynalazki
  Termometr, telefon, baterie, woda kolońska, okulary, ekspres do kawy, fortepian, a nawet lody – wyobrażacie sobie bez nich życie? No właśnie, a wszystkie te wynalazki zawdzięczamy genialnym Włochom.
 • Pizza Małgosia
  Pierwsza współczesna pizza powstała w 1889, kiedy to Neapol odwiedziła królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka wraz z mężem (Margherita i Umberto di Savoia). Tamtejszy piekarz, Raffaele Esposito, przygotował na jej cześć specjalną potrawę – pizzę, w której podstawowymi składnikami były: pomidory, ser mozzarella i bazylia, reprezentujące narodowe barwy Włoch (czerwony, biały i zielony). Na cześć królowej nazwano ją Margherita (czyli właśnie Małgorzata) i do dziś jest to nazwa najpopularniejszej i najprostszej wersji pizzy.